top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraSylwia Sokolowska

Jak wygląda wizyta u adwokata i jak się do niej przygotować?

Przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw decydując się na pomoc adwokata w naszej sprawie , co zatem powinniśmy zrobić w dalszych krokach?

W pierwszej kolejności, gdy już mamy wybranego adwokata, dobrze byłoby zadzwonić i umówić się na dogodny termin, przychodzenie do kancelarii z przysłowiowego marszu nie jest dobrym pomysłem, adwokat może być w tym czasie w sądzie na rozprawie, czy też na innych czynnościach, może mieć też umówione inne spotkanie. Zarezerwowanie umówionej godziny, sprawi, że adwokat będzie mógł poświęcić dla klienta tyle czasu ile potrzeba. W swojej praktyce nie rozliczam się za poradę prawną w stawce godzinowej, ale ogolenia za poradę, bo czasem godzina to za mało, aby klienta właściwie naprowadzić na możliwe rozwiązania, miałabym go zostawić w pół słowa, bo czas się wyczerpał, porada obejmuje omówienie danego problemu oraz przedstawienie wszystkich możliwych rozwiązań, a także ich kosztów finansowych i czasem taka porada zajmuje 20 minut, a zdarzają się takie porady które mogą trwać nawet i 3 godziny, szczególnie kiedy strona nie czuje się na siłach również psychicznych i trzeba też ją wesprzeć, wysłuchać, co ma miejsce w sprawach rodzinnych.

Przed przyjściem na umówione spotkanie zbierzmy całą dokumentację dotyczącą danej sprawy, nawet ten nieistotny z naszego punktu widzenia papierek, przypomnijmy sobie, a najlepiej zanotujmy daty, kiedy odebraliśmy dany list, bo jak wiemy z poprzedniego posta terminy w prawie to rzecz święta. Zróbmy sobie listę najważniejszych rzeczy o które chcemy spytać adwokata.

Jesteśmy świetnie przygotowani, nadszedł termin naszego spotkania w kancelarii adwokackiej, najważniejszą zasadą istniejącą na linii klient- adwokat jest zasada zaufania. Adwokatowi musimy powiedzieć wszystko, zgodnie z prawdą jak na przysłowiowej spowiedzi. Pamiętajmy by powiedzieć o każdym szczególe, nawet tym z naszego punktu widzenia nieistotnym, adwokat musi znać całą prawdę, włącznie z tym, czy klient dopuścił się czynu czy nie, aby jak najskuteczniej przygotować linię obrony czy mieć trafny pomysł na prowadzenie sprawy, nie ma nic gorszego z punktu widzenia prawnika, niż to, kiedy na sali sądowej okazuje się, iż klient nas okłamał.

Adwokat przedstawił proponowany pomysł na sprawę oraz koszty jej prowadzenia i co będzie dalej się działo? Dostaniemy do podpisu pełnomocnictwo i od chwili złożenia go przez adwokata w Sądzie, zaczyna się jego aktywny udział w sprawie. Być może niejeden z nas zastanawiał się jak tak naprawdę wygląda praca prawnika od kulisy, adwokat przeanalizuje akta sprawy, przeczyta orzecznictwo w podobnych sprawach, komentarze, przygotuje wnioski dowodowe, będzie się stawiał na rozprawie, gdzie w sposób czynny będzie przestrzegał nad tym, by Sąd orzekał zgodnie z zasadami procedury, będzie zadawał pytania świadkam, niekiedy uczestniczył w oględzinach. Wykona także setki telefonów do wydziału Sądu, będzie na bieżąco pilnował tego co się dzieje w sprawie i pojawia na portalu Sądowym, a nam pozostaje z zaufaniem czekać na pomyślne rozwiązanie naszej sprawy.


51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page